Tip na výlet - Zámek Loučeň a Labyrintárium

Zhruba 60 km na severovýchod od Prahy, 12 km od města Nymburk, se v úrodném kraji mezi Labem a Jizerou nachází obec Loučeň. A není to ledajaká obec. Jejích 1300 obyvatel je právem pyšných na místní zámek. A to nejen proto, že je to zámek s patrně nejdelší otevírací dobou v celé republice - tj. celoroční - ale také proto, že k zámku patří rozsáhlé zahrady s bludišti a labyrinty, které jsme se rozhodli jednoho únorového víkendu prozkoumat o něco blíž.
Číst dál: Tip na výlet - Zámek Loučeň a Labyrintárium

Tip na film aneb zábava na dlouhé zimní večery...

Leden, víkend, venku hnusně, ve 4 hodiny tma jako v pytli. Mohli bychom se jít vypotit do fitka, k večeři si dát lehký salát a ve 22h to zalomit, abychom měli potřebných osm hodin spánku. Jenže jsme naštěstí normální, takže se válíme na gauči v teplákách, čekáme do odpoledne, aby to nevypadlo blbě, že pijeme víno s kolou už od samého rána, no a po véče na sebe mrkneme a otevřeme ten balíček brambůrek, co jsme si syslili na víkend k filmu. No, a pak zapneme televizi a kde nic tu nic. Aby se vám tohle nestalo taky, nabízím po nějaké té pauze pár tipů na filmy a seriály, u kterých se ty chipsy daly schroupat, aniž by se vám vzpříčily v krku. A proč byste vlastně měli tyhle kousky zhlédnout?
Číst dál: Tip na film aneb zábava na dlouhé zimní večery...

Tip na výlet - Ze Štiřína kolem Kamenice

Dojezdová vzdálenost do 50 km. Pěkná, přiměřeně dlouhá procházka, a to nejlépe okruh od auta k autu. No, a jako bonus nějaká ta kulturní památka. Naplánovat v neděli hodinu před obědem takový výlet na odpoledne... Hm, challenge accepted!
Bylo třeba jednat rychle, a tak jsem na mapě šla na jistotu. Protože o tom, že příroda na jihovýchodě Prahy má co nabídnout, není třeba dlouze diskutovat. Když navíc krajem vede naučná stezka, máte téměř po úkolu. A ve chvíli, kdy zjistíte, že auto nejlíp zaparkujete u zámku, se z toho stala vlastně děsně trapná výzva... Každopádně, čtěte dál, ať víte, kdeže jsme to vlastně byli.
Číst dál: Tip na výlet - Ze Štiřína kolem Kamenice

Tip na výlet - Hattrick v Českém středohoří

Nedaleko Lovosic se nachází ve vesničce Vlastislav na malé čedičové vyvřelině věž bývalého hrádku Skalka. Pod ní jsme o Silvestru 2012 zahájili náš výlet, a zatímco všichni nakupovali šampaňské a rachejtle, my jsme se rozhodli provětrat naše pohorky. V kouzelném kopcovitém kraji, kde můžete téměř na každém vršku objevit zříceninu nějakého hradu, jsme ušli něco málo přes 20 km, navštívili příjemnou restauraci a málem padli při boji s agresivní faunou. To všechno ani ne hodinu jízdy autem od Prahy (cca 50 min po dálnici D8). Zapomeňte na Karlštejn, Český Krumlov a další notoricky známá výletní místa. Nechte se zlákat a objevte sever!
Číst dál: Tip na výlet - Hattrick v Českém středohoří

Tip na výlet - Posázavskou stezkou

Letošní jarní putování posázavskou krajinou mě nadchlo. Vlastně moc dobře nechápu, jak jsem zdejší přírodu mohla tak dlouho ignorovat. I když jakýsi obrys začíná kraj na jihovýchodě Prahy dostávat, naštěstí jsem ho ještě zdaleka neobjevila kompletně a má tak do budoucna v repertoáru výletů veliký potenciál.
Pro ty, kteří stejně jako já nemají posázaví dost, přidávám pro začátek možná trochu profláknutý výlet. Každopádně je opět v ideální dojezdové vzdálenosti (cca 40 km od Prahy) a rostoucí teploty pak určitě dodají toulání kolem řeky nový rozměr.
Číst dál: Tip na výlet - Posázavskou stezkou

Tip na filmový večer aneb Co si dneska pustím?

Je hnusně. A je víkend. Kombinace, která vyhlašuje stopku všem outdoorovým aktivitám (pokud zrovna nepijete Actimel...) a která s jistou pravděpodobností nastane na jaře několikrát.
Na druhou stranu psí počasí je ten nejlepší okamžitý stav ovzduší pro sledování filmů. Na semaforu lenošení svítí zelná, takže žádné provinilé pocity, když se rozhodnete strávit večer u televize ve společnosti rozpukané kukuřice.
Jenže Forresta Gumpa, Věznici Shawshank i Gravitaci už jsme viděli a vyvstává klasická otázka:"Co si dneska pustím?". A tak jsem se dnes rozhodla hodit záchranný kruh všem, kteří se ocitnou v podobné šlamastice a mohli by nedobrovolně skončit u sledování Ordinace.
Číst dál: Tip na filmový večer aneb Co si dneska pustím?

Tip na výlet - Z Lán na Křivoklát

S kamarádkou Kačkou každoročně pořádáme emancipačně-poznávací výlety. Emancipační proto, že se jedná o striktně dívčí záležitost. Poznávací proto, že trasy, které vybíráme, jsou vždycky něčím zajímavé. Což asi není nic zvláštního, protože kdo by chtěl chodit na nezajímavé výlety. Copywriteři z nás tedy asi nebudou, ale zato název přesně vystihuje, o co vlastně jde.
Naposledy jsme si emancipovaně naložily dvacetikilometrovou trasu od zámku v Lánech na hrad Křivoklát. A zážitek to byl vskutku epesní.
Číst dál: Tip na výlet - Z Lán na Křivoklát

Tip na výlet - Naučná stezka Svatojásnké proudy

Asi 30 km od Prahy se nachází vesnička Štěchovice a v ní stejnojmenná přehrada na Vltavě, v jejímž okolí úřadovala Babička Mary proslulá z písničky Voskovce a Wericha. Bývaly ale časy, kdy byl na řece místo přehrady nebezpečný úsek plný skalisek a peřejí nazývaný podle patrona plavců Sv. Jana Nepomuckého "Svatojánské proudy". Divoká voda sice zmizela se stavbou vodního díla v 1. polovině minulého století, ale stejnojmenný název dodnes nese naučná stezka. A té jsme se první jarní den roku 2014 rozhodli podívat na zoubek.
Číst dál: Tip na výlet - Naučná stezka Svatojásnké proudy

Tip na výlet - Adventure Golf

Víkend se blíží a je třeba pomalu promyslet, jak ho nejlépe strávit. Předpověď je všelijaká, a tak místo do přírody zamíříme na "grýn". Tentokrát ale na ten umělý.
Adventure golf je kombinací golfu a minigolfu. Zatímco z minigolfu převzal velikost hřiště, jeho povrch, tvar a překážky jsou inspirovány golfem klasickým. Místo šedého eternitu je povrch hřiště na adventure golfu tvořen umělou golfovou trávou a po hřišti se bez obav můžete procházet tak, jako na opravdovém golfu. Pro ty, kteří uvažují o kariéře golfisty, je to tak ideální příležitost, jak si vyzkoušet svůj talent dříve než na Karlštejně zryjí hřiště... :-)
Číst dál: Tip na výlet - Adventure Golf

Tip na výlet - Voděradské bučiny

Voděradské bučiny jsou díky své poloze zhruba 30 km na jihovýchod od Prahy ideálním cílem pro jednodenní výlet, nebo chcete-li procházku. Zhruba 8 km dlouhý okruh s naučnými tabulemi vede po zpevněných cestách, proto je vhodný i pro cyklisty. Těch jsme taky třetí únorový víkend letošního roku potkali ve Voděradských bučinách nemálo.
Naše procházka začala v obci Louňovice, která je nedaleko za Říčany směrem na Kutnou Horu. Auto jsme nechali u rybníku Požár, kde jsme kromě neurotického vlčáka uvázaného na podivné kladce taky bez problému narazili na modrou turistickou značku. Tu jsme následovali celou první polovinu výletu, až do Jevan. Než jsme se dostali k lesu, bylo nutné absolvovat průchod obcí, což ale domorodci turistům zpříjemnili investicí do krátké naučné stezky o historii Louňovic. Kousek za fotbalovým stadionem místního klubu Slavia Louňovice a zahradou s podivnými angorskými slepicemi jsme se vnořili do přírody.
Číst dál: Tip na výlet - Voděradské bučiny